Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności.

Akceptuję Politykę prywatności (Nie pokazuj mi więcej tego powiadomienia).

Psycho Art Fest - AkuPUNKtura w Zgrzycie


Psycho Art Fest - AkuPUNKtura w Zgrzycie

data: 2019.05.31        godzina: 20:00        cena biletu: wstęp wolny zł


AkuPUNKtura to nowy projekt muzycznych wyjadaczy. Tworzą Go dwaj niezwykle zasłużeni dla polskiego rocka gitarzyści i wokaliści - Robert ( Robal) Matera z Dezrtera i Paweł ( Guma ) Gumola z Moskwy.

Podobno największym wyzwaniem dla muzyka rockowego jest stanięcie przed publicznością tylko z gitarą akustyczną - bez wzmacniaczy, efektów, zespołu. Tu niczego nie da się ukryć rozkręcając potencjometr głośności na 11 - czysta muzyka, czyste emocje, bezpośredni kontakt z odbiorcą. Wielka satysfakcja, ale i wielkie wyzwanie. Szczególnie duże dla muzyka punk rockowego, bo przecież punk z definicji kojarzy się raczej z wściekłym, brudnym, hałaśliwym i zniekształconym dźwiękiem- antytezą delikatnego, akustycznego grania. A jednak - od pewnego czasu po środki wyrazu z okolic muzyki folk sięga coraz więcej punkowych artystów. Akupunktura to właśnie taki folkowo- akustyczny projekt muzyków znanych doskonale z zupełnie innych rejonów muzyki. Panowie bardzo nie chcieli żeby nazywać ich legendami, więc zróbmy to tylko raz i będzie z głowy- może się nie obrażą, a trudno inaczej mówić o artystach aktywnych na scenie od lat bez mała czterdziestu i tworzących ze swoimi zespołami kawał - i to nie byle jaki - historii polskiego punka.

Mimo tak imponującego stażu scenicznego muzyków to chyba wiecznie poszukujący, niespokojny artystyczny duch sprawił że Robert Matera i Paweł Gumola postanowili wspólnie odkrywać nowe muzyczne krainy. Chociaż…. Może nie do końca nowe. Spotkali się wszak w zespole R.U.T.A, który w udany sposób łączył stuprocentowo punkową muzykę z tradycyjnym folkowym instrumentarium. Każdy z osobna też miał już jakieś pomniejsze doświadczenia z akustycznym, bądź quasiakustycznym graniem. Robert z gitarą akustyczną wspartą elektronicznym podkładem mierzył się z polską poezją w ramach projektu Poezja Wrzeszczana prezentowanego między innymi w ramach Manifestacji Poetyckich w Staromiejskim Domu Kultury w Warszawie, z kwartetem smyczkowym wykonywał akustyczne wersje punkowych evergreenów jako 13.12. Grywał też na berlińskich ulicach z zespołem Maćka Pietraho - prawdziwego nestora ulicznego muzykowania, artysty zaczynającego polski punk u boku legendarnego Walka Dzedzeja. Pojawiał się też z gitarą jako alter - ego Andrzeja Bursy w spektaklu muzycznym Bursa, do którego stworzył także muzykę interpretując wiersze zbuntowanego poety. Z kolei Paweł, pomijając pierwsze nastoletnie próby nauki gry na gitarze w domu kultury, na dobre powrócił do gitary akustycznej najpierw grając w latach 90 na berlińskich ulicach - jak sam wspomina grywałem na ulicach zbierając do kapelusza pieniądze pozwalające mi tam bytować. Podobnie jak Robert, ma też w dorobku epizod teatralny- pojawiał się z gitarą w sztuce wystawianej m.in. na Malcie, słynnym poznańskim festiwalu teatralnym. Brał udział w projektach muzyczno-edukacyjnych z dziećmi, a także - last but not least - zagrał solo około 50 akustycznych koncertów.

Z tak solidnym bagażem doświadczeń ojcowie AkuPUNKtury napędzani, jak sami mówią potrzebą i radością grania dla ludzi ruszają w świat ze swoim akustycznym projektem. Projektem będącym efektem zderzenia dwóch różnych, wzajem się napędzających osobowości. Akustycznym, ale nieuczesanym. Punkowo zadziornym, choć na miejsko-folkowych fundamentach. Odważnym, bo - oddajmy raz jeszcze głos Pawłowi- akustyk prawdę ci powie , o utworach które grasz i o tym co śpiewasz. A bez prawdy nie ma dobrego punk rocka.

Ciechanowska publiczność na piątkowym koncercie będzie mogła wysłuchać akustycznych wersji utworów oczywiście Dezertera i Moskwy ,ale także kompozycji innych artystów np. Roberta Brylewskiego


Koncert, organizowany jest przez Stowarzyszenie Psycho Art i Fabrykę Kultury Zgrzyt w ramach cyklu PsychoArtFest.
wstecz   


Komentuj...